Kdo a co je Jevgenij Nikulin?

Publikováno: 15.04.2018

Dnes tak trochu z jiného sudu (snad ne sudu střelného prachu). Jevgenij je ruský občan, který se v roce 2016 vydal autem přes Bělorusko a Polsko do České republiky. Dne 5. října byl v Praze na základě zatykače vydaného USA a ve spolupráci s FBI zatčen českou policií; po zadržení byl pět dní hospitalizován v Psychiatrické nemocnici Bohnice a pak umístěn do vazby v pankrácké věznici.

Dne 19. října 2016 byla o jeho zadržení zpravena ruská ambasáda, o tři dny později jej kalifornský soud obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí napadením serverů firem LinkedIn, Dropbox a Formspring. Ze serveru LinkedIn údajně odcizil data z více než 167 milionů účtů; způsobené škody odhadoval LinkedIn na 5 milionů dolarů, Dropbox na 514 000 dolarů a Formspring na 15 000 dolarů. Dne 12. listopadu 2016 byla zamítnuta Nikulinova stížnost proti ponechání ve vazbě. O čtyři dny později požádala ambasáda USA v Praze o jeho vydání; ve stejný den o jeho extradici požádalo i Rusko, které na něj vydalo zatykač pro internetovou krádež 3 450 dolarů z roku 2009.

Co to je extradice: Extradice je jedním z druhů horizontální mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech. Její podstatou je zajištění obviněného nebo odsouzeného na území jiného státu a jeho následné vydání k trestnímu stíhání či k výkonu trestu odnětí svobody do státu vyžadujícího.

Dne 5. dubna 2017 pražské městské státní zastupitelství předalo Nikulinovu kauzu k soudu. Dne 11. května bylo jednání o přípustnosti vydání odročeno; Nikulin prohlásil, že jej agenti FBI při výslechu žádali, aby se přiznal k proniknutí do emailové schránky Hillary Clintonové na příkaz prezidenta Vladimira Putina. Dne 30. května rozhodl Městský soud v Praze, že vydání Nikulina do USA i do Ruska je přípustné; Nikulin se svým právníkem Martinem Sadílkem podali proti rozhodnutí stížnost a dne 24. listopadu 2017 Vrchní soud v Praze rozhodnutí potvrdil. Sadílek oznámil, že v USA Nikulinovi hrozí až 54 let vězení, naopak obžaloba odhadovala jeho trest v USA v rozmezí 12–14 let. V listopadu 2017 Nikulinův případ projednával Vladimir Putin s Milošem Zemanem při společném setkání v Soči. Koncem roku 2017 Nikulin podal k ministerstvu vnitra žádost o azyl; žádost byla později zamítnuta Dne 23. ledna byla zamítnuta Nikulinova ústavní stížnost proti vazbě. V únoru 2018 podle listu Izvestija požádala jeho matka Ljubov Sokirdonovová prezidenta Miloše Zemana o propuštění svého syna a ten podnikl další právní kroky – podal druhou ústavní stížnost proti přípustnosti svého vydání do USA a žalobu proti zamítnutí jeho azylu ministerstvem vnitra. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána u něj Miloš Zeman začátkem roku 2018 dvakrát neúspěšně intervenoval za vydání Nikulina do Ruska, premiér v demisi Andrej Babiš  naopak preferoval vydání do USA. O zajištění Nikulinova vydání do Ruska se u Roberta Pelikána snažil i advokát Stanislav Mečl, bývalý Pelikánův poradce.

Dne 13. března 2018 Ústavní soud odložil vykonatelnost soudního rozhodnutí, podle něhož je Nikulinovo vydání přípustné, dokud sám nerozhodne o Nikulinově stížnosti. O tři dny později bylo soudně potvrzeno rozhodnutí ministerstva vnitra, že nemá nárok na český azyl. Dne 27. března byla Nikulinova ústavní stížnost odmítnuta jako zjevně neopodstatněná; ve svém rozhodnutí Ústavní soud konstatoval i důvodnost americké žádosti o extradici. Jeho vydání do USA bylo hlavním tématem pražské návštěvy předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana koncem března 2018; Ryan o případu jednal s vícerými českými politiky. Nikulinova kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu z 27. března zůstala ke konci března, resp. k okamžiku jeho vydání nerozhodnutá.

K samotné extradici došlo v noci na 30. března, aniž by bylo předem známo, že o tomto kroku bylo rozhodnuto; Nikulin odletěl na palubě letadla amerického ministerstva spravedlnosti.Hned 30. března stanul u amerického soudu, kde prohlásil, že se cítí nevinen. Na dalším slyšení dne 4. dubna se mělo rozhodnout o jeho vazbě a možné kauci, ale jednání bylo odloženo na zatím nestanovený termín. O Nikulinově vydání nebyl podle svých slov předem informován ani jeho advokát Sadílek, který tento krok proto považuje za nezákonný a proti rozhodnutí ministra Pelikána hodlá podat ústavní stížnost. Nikulinova kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu z 27. března zůstala ke konci března, resp. k okamžiku jeho vydání nerozhodnutá.

Rovněž i já se připojuji k protestujícím v této kauze. Zajisté nemám o případu veškeré potřebné informace, mohu jen a jen spekulovat. A proč ne? Hlavně však se zamýšlím nad procesy, které mocní tohoto světa mohou kdykoliv a kdekoliv prosadit. Ať argumenty jsou, či nikoliv, ať si země původu protestuje nebo jinak reaguje, vždyť jsem ten, kdo má pravdu, kdo vás chce chránit, kdo chce jen a jen vaše dobro.  A my – nebo jen nepatrná část pozemské populace - to stále nechceme pochopit. Pavlík Ryan (hezky se usmívá i při projevech) je ten, který ví vše, že ano. Někdy je možná lépe nevědět. Kdo a co je vlastně Jevgenij Nikulin?

Další články z kategorie:

Napsat komentář:

Jméno je povinné.

Zadejte validní e-mail.

Text je příliš krátký.

Komentáře:

  • Zatím nikdo neokomentoval tento článek.