Koho budeme volit? (4/9)

Publikováno: 16.09.2017

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se nezadržitelně blíží, 20. a 21. říjen je již za dveřmi. Zbývá šest týdnů. Na řadě po ČSSD, ODS a Realistech, které jsme představili v minulém týdnu, je Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová, další tradiční strana se stabilním jádrem voličů. Strana vedená předsedou Pavlem Bělobrádkem se, zdá se, otřepala z krize z let 2010–2013, kdy její poslanci nezasedali ve sněmovně.

V posledních sněmovních volbách získali lidovci 6,78 % a 14 mandátů. Kromě toho se stali třetím volebním partnerem vítězné ČSSD a ANO 2011, s nimiž vytvořili koalici. Předseda Bělobrádek se stal vicepremiérem pro vědu a výzkum. Křesťanští demokraté mají podivuhodnou schopnost jít do koalice s každým, ať je nalevo nebo napravo. Jestli je to známka obratnosti jejich politických vyjednavačů, nebo spíš ukázka jak mistrně využít šanci být u moci, nevím. Strana je v posledních měsících poznamenána partnerstvím s hnutím Starostové a nezávislí, s nímž měla jít do voleb. Lidovecké špičky se ale patrně zalekly nízkých preferencí a couvly. Výsledkem je samostatná kandidátka STAN a pošramocená důvěryhodnost KDU-ČSL, která sice je v průzkumech nad pětiprocentní hranicí, ale co řeknou voliči na tento poslední kousek?

Volební program je k nalezení na webových stránkách v záložce „O nás“. Není k dispozici v pdf, nelze tedy říci, kolik má přesně stran, rozsahem podle odhadu patří mezi větší. Programových priorit je 16, úvod Pavla Bělobrádka doplňuje netypicky doslov bývalého předsedy vlády Petra Pitharta. Program má název „Zodpovědně pro společný domov“.

Z úvodu Pavla Bělobrádka:

Politika KDU-ČSL začíná u člověka. Náš program myslí stejně na děti, na produktivní generaci i na seniory. Lidská důstojnost musí být zachována v každém věku a každý život musí být chráněn, nikdo nesmí být ponechán sám. Problémy řešíme tam, kde vznikají. Od spodu. Společnost neřídíme shora. My nasloucháme lidem, zjišťujeme, co je trápí, co chtějí, až pak hledáme řešení a to občanům nevnucujeme, ale vysvětlujeme. Tak jsme tvořili i tento program. Našimi prioritami jsou lepší podmínky pro rodiny a výchovu dětí, kvalitnější školství a podpora vědy, vyšší mzdy a práce i pro hendikepované, důstojné penze a špičková zdravotní péče pro všechny, bezpečí a spravedlnost. Nikdy neslibujeme, co nemůžeme splnit, a vyhýbáme se populismu a levým i pravým extrémům. Program KDU-ČSL je programem pro silné střední vrstvy. Je programem proevropským a prozápadním, zodpovědným a solidárním.

Prvním bodem je „Vzdělání, školství a sport“. A jsme zase u toho. 130 % průměrné mzdy učitelům do roku 2021. Co vám to připomíná? Ano, ČSSD. Poprvé ale vidím snahu o systémovou změnu vzdělávání učitelů, i když se neříká jak: „Pro přípravu budoucích učitelů zajistíme exkluzivní prostředí, odborníky s praxí, moderní techniku a moderní pedagogické trendy, především důraz na praxi a úzkou spolupráci s dalšími fakultami připravujícími budoucí učitele. Pavel Bělobrádek, jako člověk, který má v kompetenci na vládní úrovni vědu a výzkum, nutně na tuto oblast nemohl zapomenout. Bohužel ale oblast věda obsahuje jen prázdné fráze typu: „Budeme pokračovat ve zvyšování motivace ke spolupráci soukromého sektoru a veřejných výzkumných institucí s cílem zvýšit investice podnikatelské sféry do výzkumu a vývoje.“

U dalších dvou bodů „Informatika“ a „Příroda“ si říkám, že je něco špatně. Podpoříme, zajistíme, prosadíme… neříká se ale jak a kolik to bude stát. Rodina, tradiční téma politiky KDU-ČSL, do toho vkládám velké naděje. „Kdo chce vychovávat děti, zaslouží podporu.“ S tím se dá souhlasit. „Kdo se snaží pracovat, má mít více, než kdo se práci vyhýbá.“ S tím taky. Opět chybí způsob realizace.

„Migrace“ a „Bezpečnost“, to jsou témata rezonující v současné české společnosti. K migraci je napsáno tohle:

Podporujeme užší spolupráci členských států EU při ochraně vnějších hranic a zajištění vnitřní bezpečnosti EU. Podpoříme reformu společné azylové politiky s cílem stabilizovat země v evropském prostoru a zefektivnit návratovou politiku.“

V otázce bezpečnosti by KDU-ČSL ráda zvýšila výdaje na obranu na 2 % HDP a podpoří zájmové činnosti, které zvýší připravenost obyvatel na krizové situace. V bodě „Obce“ se lidovci snaží o decentralizaci veřejné správy a prosazení principu „Méně dotačních titulů z ministerstev, více přímých peněz do rozpočtů kraje a obcí.“ To je docela dobrá výzva.

Skupinou, která volí hojně křesťanské demokraty, jsou důchodci. Na ty cílí bod „Solidarita“. KDU-ČSL by ráda prosadila penzijní reformu, která by spočívala v nižších odvodech a vyšších důchodech pro pracující rodiče. Také by ráda zavedla společné důchodové pojištění manželů. „Zdravotnictví“ také cílí především na seniory a méně mobilnější lidi. Zde vidím docela dobrou snahu: „každá obec nad 1000 obyvatel si zaslouží svého praktického, dětského a zubního lékaře“, lidovci také chtějí podpořit hospicovou a paliativní péči.

V bodě „Spravedlnost“ nabízí KDU-ČSL revizi příliš detailní a nepřehledné legislativy a bezplatnou právní pomoc pro ty, kteří si ji nemohou dovolit. Co mě ovšem pobavilo je tato věta z kulturního programu lidovců: „Prosadíme postavení Moravského národního divadla v Brně a Slezského národního divadla v Ostravě na stejnou úroveň jako Národní divadlo v Praze.“ Pokud jsem správně informován, tak Slezské divadlo je v Opavě a v Ostravě je moravskoslezské. Ale i věcně nechápu tuto tezi.

„Urychlíme digitalizaci, omezíme byrokracii“, to jsou věty z ekonomického programu KDU-ČSL.

Vyšší platy nezajistí změna zákonů či daní, ale jedině podpora vědy, výzkumu a inovací, zvýšíme investice do vzdělání a nových technologií. Moderní ekonomika potřebuje moderní infrastrukturu a zdravé prostředí, zvýšíme investice do rychlého internetu, dopravy a do opatření proti suchu. Budoucnost potřebuje bezpečnost, nezadlužený a slušný stát, posílíme výdaje na bezpečnost občanů a díky elektronizaci zamezíme plýtvání a korupci.“

Zajímavé je, že lidovci chtějí prosadit zrušení EET u malých podnikatelů, přitom sedí ve vládě, která to zavedla. Zemědělství je další velké téma KDU-ČSL, strana nabízí neústupnost v kontrolách kvality potravin a nechce dopustit další úbytek zemědělské půdy a přísněji kontrolovat její kvalitu. V otázce energetiky je zajímavá podpora elektromobilů a dostáváme se k poslednímu bodu „Doprava“. „Zjednodušíme a snížíme administrativní náročnost v oblasti investorské přípravy a realizace staveb klíčové dopravní infrastruktury.“ Něco podobného mají v programech téměř všechny strany. Dobře hodnotím snahu zlepšit bezpečnost na kritických místech silniční a železniční dopravy.

Závěrem: Program KDU-ČSL je poměrně dlouhý, ale poněkud bezobsažný. Nevím, jestli více než u jiných stran, ale zrovna u lidovců jsem to hodně vnímal - omezíme, uděláme, prosadíme… cokoli, hlavně nás zvolte. Na programu je znát, že je šit horkou jehlou, asi po krachu koalice se STAN nebylo jiné řešení. Lidovci cílí tradičně na křesťany, ačkoli zmínek o křesťanství je v programu pomálu. Tradičními tématy je zemědělství a sociální politika, kterou se strana blíží více levicovému spektru. Domnívám se, že „moravští důchodci“ opět vyzdvihnou KDU-ČSL do sněmovny, což rozhodně není špatně.

Další články z kategorie:

Napsat komentář:

Jméno je povinné.

Zadejte validní e-mail.

Text je příliš krátký.

Komentáře:

  • Zatím nikdo neokomentoval tento článek.