Koho budeme volit? (8/9)

Publikováno: 13.10.2017

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se nezadržitelně blíží, 20. a 21. říjen je již za dveřmi. Zbývá týden do dne D. V minulých týdnech jsme se dívali na programy všech stran, které mají největší šanci dostat se do sněmovny. Již jsme zhlédli program ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Realistů, ANO 2011, TOP 09 a STAN. Dnes je na řadě Česká pirátská strana, možný černý kůň voleb. Strana vznikla v roce 2009. S přestávkami sedí v předsednickém křesle od počátku Ivan Bartoš.

Strana se zúčastnila již dvou sněmovních voleb, v roce 2010 získala 0,8 % hlasů, o tři roky později už 2,66 %. Rostoucí trend pokračuje i podle posledních volebních průzkumů. V září by podle agentury Sanep piráti získali 2,9 % s potenciálem až k 8,4 %, podle STEM/MARK v říjnu by získali 7,4 %. Strana má více příznivců mezi mladými lidmi, studentské volby dokonce ovládla. Dá se očekávat, že piráti významně promluví do povolebního uspořádání.

Volební program České pirátské strany je k nalezení na oficiálních webových stránkách, nese titul „Černé na bílém“, má 19 stran. Nutný úvod je ohraničen hesly „Všichni nekradou“ a „Pusťte nás na ně, porveme se za vás“. Už z toho je patrná jasná protibabišovská orientace, jakož i vymezení proti celému dosavadnímu politickému establishmentu. Program se zabývá 15 oblastmi: doprava a logistika; finance; informatika; kultura; mezinárodní vztahy; místní rozvoj; obrana; práce a sociální věci; průmysl a obchod; spravedlnost; vnitro a otevřený stát; vzdělávání a věda; zdravotnictví; zemědělství; životní prostředí. V úvodu jsou zmíněny čtyři kroky, „jako dosáhnout svobodné, bohaté, digitálně propojené společnosti“: kontrola moci a mocných; zjednodušení státu pomocí technologií; ochrana občanů před šikanou; ochrana svobody.

Z prvního bodu „doprava“ vybíráme:

Čas strávený na cestě se do života počítá. Prosazujeme koncepční řešení výstavby komunikací po vzoru Německa a Rakouska, s jasným financováním a plánováním na dalších 30 let - podle potřeb občanů, průmyslu i mezinárodních závazků… Česká dálniční síť je hmatatelným důkazem mnoha let neodborné politické práce. Navrhneme zásadní změny, jež urychlí a zkvalitní výstavbu dálniční sítě v ČR. Konec politikaření, odborníci zpět na místa!… Zrychlíme výstavbu nejdůležitějších dopravních tepen. Zasadíme se o řádnou přípravu projektů, jednodušší administrativu, aktivní a férovou komunikaci s občany a omezení možností pro spekulanty.“

V zásadě piráti říkají totéž, co ostatní strany, naprosto chybí prostředky, jak toho či onoho dosáhnout. V oblasti financí prosazuje strana rovnou daň a nabízí snížení odvodů o 1,6 %, výsledkem má být ušetření průměrně 7500 Kč pro občana za rok. Digitalizace je jedno z témat, které by člověk očekával, že bude prioritou pro piráty, a skutečně, piráti chtějí, aby byla možnost vše vyřídit na internetu. Nabízí také vyšší kvalitu za méně peněz. Zajímavý je návrh na zřízení ministerstva informatiky. Pod oblast kultury spadá důležité téma pirátů - autorská práva:

Nechceme porušovat práva autorů a umělců, ale přizpůsobit pojetí autorského práva digitálnímu věku: Podporujeme tvořivost, sdílení a férovou odměnu autora za komerční užití jeho díla. Zrušíme nadvládu OSA nad umělci: Zrušíme povinnost umělců oznamovat svůj koncert OSA 20 dní předem. Umělec nesmí být nucen platit poplatek za koncert, kde hraje vlastní hudbu. Ušetříme domácnostem i podnikatelům stovky milionů: Zlevníme elektroniku zrušením poplatku za prázdná média. Hospodský nebude muset platit poplatek za rádio a televizi - zaplatí ho vysílací stanice. Výrazně snížíme nebo zcela zrušíme poplatky pro školy, výzkum a nekomerční aktivity. Na úrovni EU zahájíme diskusi o zkrácení copyrightu: Původně trval copyright 14 let od zveřejnění díla, s možností prodloužení na dvojnásobek. To je dostatečná doba na vytvoření finančního zisku z díla.

V otázce zahraniční politiky je strana spíše proevropská, chce aktivně působit v EU - omezovat byrokracii a bojovat proti nesmyslným dotacím. V oblasti vnitřního rozvoje je pro piráty důležitá minimalizace byrokracie a odstranění korupce. V sektoru práce a sociálních věcí se píše o hodně obecných věcech, jako příklad postačí „valorizace (důchodů) dle indexu životních nákladů důchodců. V průmyslu a obchodu by chtěli piráti dosáhnout toho, aby Česko bylo „ekonomickým tygrem Evropy“. Zajímavá je nabídka snížení cen volání a mobilních dat.

Vnitro a otevřený stát, to je především vize transparentního přístupu státních institucí:

Prosadíme novelu zákona o registru smluv: Všechny státní firmy včetně ČEZ budou zveřejňovat smlouvy… Došlápneme si na politiky a vysoké úředníky: Majetková přiznání se stanou úplnými díky hrozbě propadnutí majetku. Zavedeme veřejné diáře… Chceme průhledná a veřejná výběrová řízení na všechny veřejné funkce… Omezíme duplicity, zjednodušíme procesy a zvýšíme kvalitu služeb: Zavedeme procesní audity a standardy kvality s pravidelným vyhodnocením… Změníme tabulkový systém odměňování ve veřejné správě: Přizpůsobíme odměňování soukromému sektoru a přilákáme špičkové odborníky.

Na řadu přichází školství. Kromě obecných řečí nabízejí piráti zvýšení reálného platu učitele o 20 %. Zdravotnictví pro stranu znamená především digitalizaci a informovanost, připouští také možnost nadstandardu. Mnohé nekonvenční lidi jistě nadchne návrh na regulovanou legalizaci konopí pro lékařské účely, ale i pro rekreační užití. Zemědělství nabízí, stejně jako u jiných stran, slogan: „Budeme podporovat lokální zemědělce.“ V bodě „životní prostředí“ je zajímavá snaha zavést poplatek za skutečně vyprodukovaný odpad.

Závěrečná stránka programu je vyplněna krátkým apelem předsedy Ivana Bartoše:

Jsme jediná strana nespojená se skandály, korupcí, byrokracií. Jsme tu osm let. Hájíme svobodu, přinášíme čerstvé nápady a nebojíme se říkat, co si myslíme. Politici slibují modré z nebe, světlé zítřky a další prázdná hesla. Piráti nabízí jasné a konkrétní cíle – černé na bílém. Pusťte nás na ně!"

Co říci závěrem? Ivan Bartoš se vymezuje proti tradičním politickým stranám, ale piráti mají v programu také množství prázdných frází a neuskutečnitelných hesel. Program je poměrně stručný a skutečně nenabízí do hloubky propracované ideály. Pozitivní přínos vidím v jejich stálé snaze o transparentnost, minimalizaci byrokracie a částečně v digitalizaci, u ní mám ale obavu, aby nám nepřerostla přes hlavu. Je zřejmé, že piráti osloví především mladší voliče a, troufám si tvrdit, ty, kteří nečtou moc volební programy a spíše jsou naladěni na rétoriku: „Pusťte nás na ně“. Domnívám se, že se piráti přehoupnou přes pětiprocentní hranici a do jisté míry to může být pro český politický rybník oživení.

Další články z kategorie:

Napsat komentář:

Jméno je povinné.

Zadejte validní e-mail.

Text je příliš krátký.

Komentáře:

  • Zatím nikdo neokomentoval tento článek.