Koho budeme volit? (9/9)

Publikováno: 20.10.2017

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou zde, dnes a zítra u volebních uren rozhodneme, kdo nám bude vládnout další čtyři roky. V minulých týdnech jsme se podrobně dívali na volební programy politických stran, které mají reálnou šanci dostat se do poslanecké sněmovny. Dnes je na řadě poslední subjekt, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura.

Toto hnutí se odštěpilo z hnutí Úsvit - Národní koalice (dříve Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury). Původní subjekt získal ve volbách v roce 2013 celkem 6,88 %, z čehož bylo 14 mandátů. Současná SPD disponuje třemi poslanci (původně Úsvitu). Zdá se, že hnutí může být jedním z černých koňů letošních voleb, poslední průzkumy přisuzují straně téměř 10 %, ačkoli v září se jednalo o 5,6 % rozhodnutých voličů. Důvody jsou zřejmé, SPD využívá protimigračních a xenofobních nálad v České republice, umně je kombinuje s populismem, nelze se tedy čemu divit.

Program hnutí je k nalezení na jeho webových stránkách a je poněkud chaotický. V pdf jsou k dispozici tři dokumenty: Zahraniční politika; Česká republika - náš bezpečný domov, naše úspěšná budoucnost a Smyslem života nás všech, jsou zdravé a vzdělané české děti a mládež. Tyto tři dokumenty mají dohromady 35 stran, první z nich hned upoutá překlepem v prvním slově. Kromě toho je přímo na webových stránkách jakási preambule následovaná desaterem a volební program (který ale není tak velkého rozsahu, odhadem 8–10 stran). Z něho je zřejmá protislámská, protievropská politika, vycházející údajně z tradičních hodnot a prosazující přímou demokracii. Z preambule vybíráme:

Hnutí Svoboda a přímá demokracie je vlastenecké a demokratické hnutí, které povede nekompromisní politický zápas za nezávislost a suverenitu českého státu. Současná podoba evropské integrace je chybným projektem vytvoření evropského superstátu. Projekt je spojen s faktickým oslabením a likvidací národních států a národů Evropy. Žádáme právo občanů rozhodnout v referendu o vystoupení z EU. Projekt stávající evropské integrace také přímo ohrozí svobodu a demokracii v Evropě. Součástí tohoto procesu je řízená islamizace Evropy. Probíhající nelegální imigrace je počáteční fází konfliktu, který v konečném důsledku ohrozí svobodu, demokracii i samotnou existenci České republiky a našeho národa. Nehlásáme nenávist k žádnému národu, rase, kultuře, nebo náboženství. Naše společnost má  národní tradice vycházející z kořenů židovské, antické a křesťanské kultury a civilizace. Tyto hodnoty budeme chránit. Jsou základem demokracie, svobody a lidských práv. Probíhající islamizace evropských zemí je s těmito hodnotami neslučitelná. Důsledně odmítáme multikulturní ideologii, která je nástrojem islamizace. Nahlas říkáme, že není naší povinností otevřít dveře každému, kdo si řekne, že se u nás usadí, ale že pobyt v našem domově je pro cizince privilegiem. Pokud někdo chce u nás pracovat a žít, musí respektovat naše hodnoty a přizpůsobit se.“

První bod programu nese název „Demokracii a svobodu“. Z něho vyčnívá snaha o přímou volbu a odvolatelnost politiků, časový mandát soudců a zákon o obecném referendu. Rád bych připomenul, že v České republice máme zastupitelskou demokracii, a podle mého názoru je to tak dobře, protože spousta lidí včetně mě nerozumí mnohým tématům, která hýbou společností; nedokážu si např. představit, že bych hlasoval v referendu o snížení mandatorních výdajů na ministerstvu vnitra, protože tomu prostě nerozumím. Od toho máme politiky. Politik není sprosté slovo. Každý slušný politik je odborník na určité téma a zasedá např. v příslušné sněmovní komisi, kde předkládá návrhy zákonů.

Druhým bodem programu je „Ne islámu, ne teroristům“. Klasická mediální zkratka. Každý muslim rozhodně není terorista. Samozřejmě, každý přišedší do naší republiky musí dodržovat naše zákony, ale odmítnout někoho, jen protože je muslim, znamená popírat naši demokratickou civilizaci v jejím základu. Třetí bod „Konec diktátu EU“ jasně vyzývá k vystoupení z Evropské Unie:

Vážení přátelé, Česká republika není suverénní zemí. Naše země je podřízena diktátu Evropské unie. Evropská unie určuje, jaké zákony v naší zemi budou platit, a naše právo je podřízeno právu evropskému. Nemůžeme samostatně rozhodovat o legálním držení zbraní, výrobě potravin, nebo energie. Už je Evropskou unií rozhodnuto o prosazování volebního práva cizinců, přijetí eura, a Evropská unie připravuje přerozdělení imigrantů mezi své členské země. Provádí se plán na multikulturní evropský super stát, kde Česká republika bude pouze bezvýznamná administrativní jednotka. Nemůžeme se spokojit s budoucností tohoto novodobého protektorátu, kde se v montovnách pracuje za třetinové mzdy pro zahraniční korporace a za podmínek, které by v jejich vlastních zemích nikdy neprošly beztrestně.“

Následuje bod „Spravedlnost pro každého“, který připomíná některé aktuální politické kauzy a vymezuje se proti vládnoucí garnituře. Další bod nese název: „Peníze pracujícím rodinám a důchodcům“, podle hnutí hlavně ne „parazitům“, zaujala mne věta: „Nepřipustíme další prodlužování věku do důchodu“. Ale kdo bude živit narůstající počet důchodců, když v dalším bodě čtu o nezvyšování daní? Mladých lidí nepřibývá, starých ano. Další body mají název: „Konec rozkrádání země“ a „Vzdělání dětí a občanů na prvním místě“. Koho by to zajímalo, tak plat pro začínajícího učitele má být 130 % proti dnešku. To už jsem někde viděl.

Závěrem: Program SPD je protkán mnoha nacionalistickými obrázky. Rétorika strany rozhodně není demokratická, i když se tak tváří. Jediným programem Tomia Okamury je populismus v té nejčiřejší formě. Slíbí cokoli, jen aby ho lidi zvolili. Pro mě nevolitelná strana, ale obávám se, že se do sněmovny dostane a výrazně zahýbe s politickým spektrem.

Další články z kategorie:

Napsat komentář:

Jméno je povinné.

Zadejte validní e-mail.

Text je příliš krátký.

Komentáře:

  • Zatím nikdo neokomentoval tento článek.