Koho budeme volit? (2/9)

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se nezadržitelně blíží, 20. a 21. říjen je již za dveřmi. Zbývá osm týdnů. Na řadě po ČSSD, kterou jsme představili v minulém týdnu, je Občanská demokratická strana, další velká tradiční strana. Pro někoho bohužel, pro někoho bohudík, strana v posledních letech zaostává za svými předchozími volebními výsledky a spíše se z vnitřní krize snaží dostat zpět na obě nohy a dokázat, že ještě má co české politické scéně nabídnout.

01.09.2017
341

Koho budeme volit? (1/9)

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se nezadržitelně blíží, 20. a 21. říjen je již za dveřmi. Zbývá devět týdnů. V každém z nich se budeme snažit stručně představit program jednoho ze subjektů, který bude kandidovat. Nejde o nějaké srovnávání podle přesně daných kritérií, ale spíš můj osobní pohled na to, jak mají strany a hnutí dostupný a přehledný program, jaký je jeho obsah a jestli subjekt mohu potenciálně volit či nikoli.

27.08.2017
318

Sankce? Sankce!

O tomto novodobém klacku na neposlušné z období 2014 až 2016. Nejprve pár informací z Google:

07.08.2017
413

křesťan a muslim

K volbám v Americe musím upřímně říci: Nevím, zda pani Clintonová by byla skutečně lepším řešením a nevím ani, zda pan Trump je takovým velkým neštěstím“

10.03.2017
894

Kultura je obdělávání pole neoraného

Slovo kultura pochází z latinského slovesa colo, colere, colui, cultum, což v znamená obdělávat či vzdělávat, původním významem bylo patrně obdělávání půdy (však známe i dnes pojem půdní kultura), postupem času se tímto polem stal člověk a lidstvo obecně. Je třeba se stávat kulturními lidmi, vnímat umění a pečovat např. o kulturní památky. Mnoho lidí si stěžuje, že už to nebo ono není, co bývalo. Takto bych mohl uvažovat i o kultuře našeho společenského chování. Nechci být laciným kritikem, přesto se domnívám, že řečené má dnes descendentní charakter; k tématu mě oslovila glosa Viléma Baráka:

04.03.2017
689

Kdo je to Čech?

Můžeme dnes, 27 let po sametové revoluci, říct, že jsme hrdými Čechy? Nebo snad už nejsme Čechy, ale jsme hrdými Evropany? Nebo něco z obojího - jsme Čechy a zároveň Evropany? Nebo tak napůl, jak se nám to hodí - pokud jde o dotace, tak jsme Evropany, pokud jde o přistěhovalce, tak jsme spíš Čechy?

19.01.2017
618

Potřebujete povolení? Dejte si ho sami!

V pátek byl na Primě film Volný pád s nas.aným Michaelem Douglasem a připomněl mi některé starší křivdy. Ale stavět se k nim s taškou plnou zbraní nechci.

15.01.2017
651

Trump dostal od Putina dopis a líbilo se mu to

Putin napsal do Bílého domu dopis. Zdá se, že nepřátelé nejsou až takovými nepřáteli.

05.01.2017
629

Jak to, že současné děti jsou jiné než před pár lety? 2/2

2. část. Pokračování článku vzešlého z časopiseckého interview s dr. Janem Svobodou, psychologem, který se zabývá pedagogickou a školní psychologií. Po kritice samolibosti jedince, jejímž výsledkem je např. selfie a po reflexi současného systému vyučování se rozhovor ubírá směrem k dalším fenoménům - práci s technologiemi a ADHD.

11.08.2016
1962

Jak to, že současné děti jsou jiné než před pár lety?

1. část. Ještě v červnu se mi dostal do rukou jeden lokální letohradský časopis, ve kterém na předposlední straně byl rozhovor s psychologem Janem Svobodou. Hned mě zaujal, neboť jsem navštěvoval přednášky dr. Svobody na univerzitě, neméně však také nadpisem a celým tématem rozhovoru. Nadpis zní: „Selfie je vrcholem sobectví a egoismu“. Témata rozhovoru se točí kolem výchovy dětí.

06.08.2016
1270